Homeoffice czy coworking?

Coworking jeszcze do niedawna był pojęciem całkiem nie znanym. Obecnie jednak coraz częściej w wielu miejscach można bez problemów znaleźć opis usługi coworking. Wszystko dlatego, że z roku na rok staje się ona coraz bardziej doceniania, ze względu na swoje ogromne zalety i korzyści stosowania tego rodzaju usługi.

Współczesne czasy dają wiele możliwości pracy zdalnej, wykonywanej w zaciszu domowym. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Ci ostatni twierdzą, że dom nie sprzyja pracy, bowiem znajduje się w nim zdecydowanie za dużo ”rozpraszaczy”. Tak naprawdę każda z tych grup ma rację. Jednak jeśli ktoś decyduje się na prace w domu, jeśli posiada pewne cechy i trzyma się ściśle wyznaczonych zasad może wyjść na tym rozwiązaniu całkiem korzystnie.

Coworking jest rozwiązaniem idealnym zarówno dla przeciwników (niezależnie od argumentacji) pracy zawodowej w domu, jak i wszystkich tych, którzy być może chcieliby pracować w domowym zaciszu, jednak nie maja z różnych przyczyn do tego odpowiednich warunkach. Mówiąc w bardzo dużym skrócie coworking to możliwość indywidualnej/wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu, gdzie są odpowiednio komfortowe warunki, a także dostęp do wszystkich potrzebnych urządzeń i mebli biurowych. W takich miejscach naprawdę można pracować bardzo spokojnie i w wielkim skupieniu, nawet pomimo obecności w pomieszczeniu wielu innych osób. Jeszcze kilka lat idea ta w Polsce była niemal całkowicie nieznana, nie wspominając już o jej praktykowaniu. Jednak w ostatnim czasie zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. dlatego coraz częściej spotkać się można ze zjawiskiem coworkingu, który w naszym kraju ciągle się rozwija.

Obecnie tak naprawdę coworkingowe biura znajdują się już w każdym większym mieście. Z całą pewnością spotkać się z nimi można w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Łodzi oraz kilku innych miastach. Ponadto w internecie natrafić można na specjalne serwisy nie tylko prezentujące oferty coworkingowych biur z całej Polski, ale również przedstawiające aktualności czy pewne ważne informacje z tym związane. Biura mają dość znacznie się pomiędzy sobą różniącą ofertę. Ze względu na to, że konkurencja na tym rynku jest jeszcze stosunkowo niewielka (choć jest duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie), to niestety póki co nie a zbyt dużego wyboru biur, dlatego często osoby korzystające z coworkingu muszą zadowalać się tym co mają, bez stawiania zbyt wygórowanych wymagań. Na szczęście niemal we wszystkich biurach każdy ma możlwość wyboru najdogodniejszych dla siebie godzin pracy.