Jak reklamować internetowy sklep zoologiczny?

Dotarcie do potencjalnych klientów jest bardzo ważne w każdym biznesie. Grupa docelowa musi dowiedzieć się o oferowanych produktach bądź usługach. Jak reklamować internetowy sklep zoologiczny?

Sklep internetowy

Marketing i reklama sklepu zoologicznego, wyglądają nieco inaczej niż w przypadku punktu stacjonarnego. Sklep internetowy może obsłużyć ludzi z całej Polski i nie tylko. Czasem w grę wchodzi też sprzedaż za granicę. Dlatego warto postawić na reklamę w sieci. Reklama sklepu zoologicznego powinna skupiać się na tym, co sklep może zaoferować klientom, jakie ma wartości szczególne, czym odróżnia się od konkurencji.

Co sprawia, że klienci powinni właśnie w nim zrobić zakupy? Czymś wyróżniającym może być na przykład możliwość uzyskania profesjonalnej porady przed zakupem. Być może ktoś będzie czuwał przez kilka godzin dziennie na czacie na stronie internetowej sklepu. Powinna być to osoba, która będzie w stanie doradzić, jeśli chodzi o dostępny asortyment. Profesjonalna porada jest dużą wartością dodaną do zakupów.

Wysoka jakość

Reklama sklepu powinna rzetelnie przedstawiać jego zalety i skupić się na tym, co klient może zyskać robiąc w nim zakupy. Wiele sklepów chwali się niskimi cenami. Czy zawsze jest to prawda? Może warto postawić na jakość dostępnych produktów? Dziś dla wielu osób to, co je ich pupil ma ogromne znaczenie. Jest to wyznacznikiem jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego też ludzie nie chcą oszczędzać na jedzeniu, ale szukają takiej karmy, która zapewni ich pupilowi zdrowe, długie życie. Wysoka jakość dostępnych towarów jest kluczowa dla klientów. W sklepie nie powinno być niczego, czego właściciel sam wstydziłby się używać. Tak jak w przypadku jedzenia i akcesoriów dla ludzi, tak samo żywność i gadżety dla zwierząt powinny cechować się najwyższą jakością wykonania i dobrym składem.

Media społecznościowe

Często kluczem do sukcesu jeśli chodzi o marketing i sprzedaż w sklepie internetowym jest zbudowanie zaangażowanej grupy w mediach społecznościowych. Aby tak się stało, trzeba dać ludziom jakąś wartość. W przypadku sklepu zoologicznego może być to specjalistyczna wiedza, jak zająć się swoim kotem, psem lub innym zwierzakiem. Porady mogą przeplatać się z reklamami artykułów dostępnych w sklepie. Całość powinna być bardzo spójna, nienachalna.

W mediach społecznościowych warto dać możliwość klientom, aby napisali pozytywną opinię. To buduje wiarygodność. Warto zachęcić do następnych zakupów na przykład poprzez podarowanie kodu rabatowego lub zaproponowanie programu lojalnościowego. Dzięki temu zyskują obie strony, klient i właściciel sklepu. Grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś tematu może być dla siebie wzajemnie wsparciem, kiedy trzeba poszukać porady, na przykład w kwestii znalezienia weterynarza.

Reklama w Google

Każdy sklep zoologiczny powinien mieć swoją wizytówkę w Google, która będzie na bieżąco zaktualizowana. Numer telefonu i godziny otwarcia powinny być stale monitorowane, aby nigdy nie wprowadzały klienta w błąd. Jeśli w Google pojawia się komentarz, ze strony sklepu powinna pojawić się odpowiedź, podziękowanie. Jeśli komentarz jest negatywny, nie wolno chować głowy w piasek, ale należy szybko zareagować. Sposób reakcji na komentarze wiele mówi o właścicielach sklepu i może przyczynić się do zwiększenia zamówień. Jeśli zamówienia można odebrać stacjonarnie, warto zadbać też o reklamę lokalnie, na przykład w lokalnych gazetach, na miejskim portalu. Ponad wszystko należy każdego dnia z szacunkiem traktować klientów, ponieważ to zawsze się opłaca.

Reklama w telewizji

Reklama w telewizji to doskonały sposób na wypromowanie sklepu online jeśli dysponujemy większym budżetem. Przy skorzystaniu z oferty domu mediowego możemy liczyć do dobrze dopasowany czas antenowy i korzystnie umieszczone spoty reklamowe i banery sponsorskie.