Trendy w reklamie telewizyjnej

Współczesny marketing cały czas ewoluuje, dlatego też systematycznie pojawiają się nowe formy reklamy. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi trendami w reklamie telewizyjnej.

Moda na omnichannel storytelling

Jeszcze kilka lat temu telewizja skupiona była wyłącznie na jednym ekranie. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kanały telewizyjne coraz częściej łączone są z kanałami online i offline. Dzięki nowoczesnym technologiom telewizyjny storytelling bez problemu może być nadawany na kilku różnych ekranach. Klasycznym model skupiał się na emitowaniu reklamy wyłącznie w tradycyjnej telewizji. Obecnie reklamy emitowane są również na komputerach, tabletach, smartfonach i wielu innych urządzeniach mobilnych. Praktycznie co roku pojawiają się nowe narzędzia, które znacząco zwiększają zasięg.

Monitoring reklamy

Użytkownicy symultanicznie korzystają z wielu różnych mediów. Coraz większą rolę odgrywa również monitoring nastrojów w czasie rzeczywistym. Popularny serwis społecznościowy Twitter pozwala swoim użytkownikom obserwowanie kto komentuje konkretne marki i reklamy w telewizji. Osoby, które zlecają emisję reklamy mogą monitorować statystyki, dzięki czemu są w stanie ustalić, która reklama w tv jest nie tylko najczęściej oglądana, ale również najczęściej komentowana.

OTT i CTV

Widzowie coraz częściej korzystają z internetowych serwisów streamingowych na których można w wygodny sposób oglądać swoje ulubione programy telewizyjne. Pandemia znacząco przyśpieszyła sprzedaż subskrypcji na strumieniowanie telewizji. OTT i CTV dostarcza wiele nowych możliwości dla reklamodawców. Według specjalistów od marketingu w 2022 roku znacznie wzrosną wydatki na reklamę tv w sieci. Olbrzymim atutem nowych metod reklamowych jest to, że można precyzyjnie kierować reklamy. Dane cyfrowe udostępniane są w czasie rzeczywistym. Z praktycznego punkt uwidzenia oznacza to, że reklama online nie może być pominięta tak samo jak tradycyjna reklama w telewizji. Przy konkurencyjnych formatach reklamy cyfrowej niestety nie ma takiej możliwości. Tradycyjna telewizja stanowi ok. 25% wydatków na reklamę. Jeżeli chodzi o OTT i CTV to stanowi ona niecałe 5%. Warto wspomnieć jednak o tym, że trend ten bardzo szybko się zmienia. Coraz więcej marek zainteresowanych jest reklamami OTT i CTV.

Jak wygląda obecnie produkcja reklam telewizyjnych?

Przy produkcji reklamy telewizyjnej w dalszym ciągu najważniejszą rolę odgrywa dobry pomysł. Kreatywne filmy reklamowe są w stanie przyciągnąć wielu potencjalnych klientów i znacząco poprawić wizerunek danej marki. Od koncepcji i scenariusza zależy tak naprawdę siła reklamy tv. Współczesna reklama w telewizji bardzo często powstaje na podstawie briefu. Mowa tutaj oczywiście o standardowym dokumencie, który jest wypełniany przez poszczególnych klientów. Według specjalistów w 2022 roku królować będzie produkcja reklam telewizyjnych z wykorzystaniem zaawansowanej animacji. Wbrew pozorom tego typu reklama w tv trafia nie tylko do najmłodszych odbiorców. Przy kręceniu reklamy liczy się czas, a w pandemii mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z zatrudnieniem aktorów. Dzięki animacji nie ma potrzeby inwestowania w drogą scenografię i używania drogiego sprzętu. Jednym z najważniejszych etapów produkcji reklamy telewizyjnej jest postprodukcja. Dzięki nowoczesnym programom znacząco zmienia się montaż filmów reklamowych i promocyjnych. Doświadczeni montażyści mogą w krótkim czasie nie tylko ustawić poszczególne ujęcia, ale również dodać odpowiednią ścieżkę dźwiękową i efekty specjalne. Za pomocą specjalnych narzędzi istnieje również możliwość poprawienia jakości obrazu.