Reklama i marketing salonu meblowego

W dzisiejszym świecie, pełnym bombardujących nas z każdej strony ofert produktów wszelkiego typu, ciężko znaleźć oryginalny sposób na zainteresowanie klienta właśnie naszą propozycją. Krzyczące kolorowe reklamy, wyskakujące banery, rozśpiewane i roztańczone gwiazdy w przerwach zabawnych filmików na YouTubie. Wszystko to już było i raczej nikt nie da się takim środkiem perswazji zaskoczyć. Jednak aby nasze działanie było skuteczne, nie musi być wcale zaskakujące. Wręcz przeciwnie. Właściwie opracowana strategia marketingowa, oparta na dogłębnej analizie zarówno potrzeb klienta, jak i naszych oczekiwań, wykorzystująca dostępne dziś niemalże bez ograniczeń narzędzia, może przynieść o wiele lepsze efekty, niż najbardziej zwariowana reklama. Jeśli zatem planujesz przygotować marketing salonu meblowego, możesz korzystać z tego, co jest już dobrze w branży znane.

Na początek – nakreśl wizerunek idealnego klienta

Aby produkty przez nas promowane znalazły uznanie w oczach klientów i spełniły nasze oczekiwania sprzedażowe, musimy na początek określić, dla kogo są one tworzone. Oczywiście, zdarzają się takie oferty, które zainteresują zarówno młodszych, jak i starszych konsumentów. Bezpiecznej jednak przyjąć do świadomości, że społeczeństwo, w którym żyjemy, jest niezwykle różnorodne. Dlatego tak ważne jest, byśmy potrafili sprecyzować, stworzyć właściwą dla naszego produktu personę. Wiedząc, do kogo będziemy kierowali swój asortyment, łatwiej będzie nam obmyślić skuteczny plan i podjąć dalsze kroki.

Można by zastanawiać się, jak takie podejście sprawdzi się w przypadku salonu meblowego. Przecież każdy potrzebuje łóżka, krzesła, stołu. Bez nich ciężko wyobrazić sobie normalne, codzienne funkcjonowanie. A jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, społeczeństwo jest zróżnicowane, więc i zróżnicowane są potrzeby i gusta. Tak też wygląda reklama i marketing mebli i dodatków dekoracyjnych. Kierując ofertę do młodszych osób, najpewniej zwrócimy się ku nowoczesnym, wszechstronnym rozwiązaniom, które w razie potrzeby łatwo będzie przekształcić lub wykorzystać w innym otoczeniu. Osobom starszym, posiadającym już prawdopodobnie własny dom, można przedstawić kolekcję mebli, które będą dopełnieniem ich wymarzonych kątów.

Ścieżka sprzedaży – intuicyjnie i bezproblemowo do wymarzonego produktu

Mając już przed oczami naszego idealnego klienta, możemy przystąpić do nakreślania ścieżek, którymi do niego dotrzemy. Pomoże nam w tym właściwie zaprojektowany lejek konwersji, czyli droga, którą odbiorca rozpocznie swoją podróż od reklamy, wiadomości na skrzynce mailowej, wprost do finalizacji zakupu na stronie naszego sklepu.

Należy też pamiętać o przemyślanym zaprojektowaniu internetowej strony. Nikt nie lubi w nieskończoność klikać w ikony i linki. Po kilku nieudanych próbach zakupienia upatrzonego fotela czy przeprowadzenia transakcji i odnalezienia interesującego klienta produktu sfrustrowany internauta porzuci nasz serwis i uda się do konkurencji.

Nie można też zapominać o opatrzeniu naszej strony w wysokiej jakości zdjęcia oferowanych przedmiotów. Jak bowiem zdecydować się na zakup czegoś, co stanie w centrum salonu, jeśli nie jesteśmy w stanie ocenić jego rzeczywistego wyglądu? Podobnie przedstawia się sprawa wykorzystania wizualizacji – Virtual Reality. Łatwiej przekonać kogoś do zakupu stołu, gdy zaprezentujemy interesujący go w konkretnym wnętrzu.

To, co w wyposażeniu wnętrz najważniejsze

Nie da się ukryć, że wszelkie produkty kojarzone z wyposażeniem wnętrz, przyciągają potencjalnego klienta swoim wyglądem. Estetyczne kształty, solidne wykonanie, neutralne kolory przy równoczesnej wyjątkowości to podstawowe cechy, na które powinna stawiać każda wchodząca na rynek marka. Oczywiście nie należy popadać w monotonię. Urozmaicenia też przyciągają uwagę. Pamiętajmy jednak o nakreślonej na początku personie i to na niej skupmy swoje przyszłe projekty. Wszelkie eksperymenty zostawmy raczej na moment, w którym nasza marka zdobędzie powszechne uznanie. Jak do tego doprowadzić?

Branding, identyfikacja i zaufanie do marki

Każdy chyba ma w swoim zakupowym repertuarze produkty, których nie oddałby w zamian za żadne inne. Nabywane od lat obuwie tej samej marki, proszek tego samego producenta, jabłka z tej samej hodowli. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią jest zaufanie. Właśnie ono sprawia, że za każdym razem powracamy do konkretnego produktu. Nawet przy małych eksperymentach z innymi markami w końcu powracamy na dawną ścieżkę. Zdajemy sobie sprawę, że nie bez powodu od lat dane logo cieszy się powszechnym uznaniem. Oferowana jakość, zakorzeniona w świadomości konsumenckiego społeczeństwa – to coś, z czym nie tak łatwo wygrać. Jeśli więc chcesz, by chwila sławy nie trwała przysłowiowych pięciu minut, zainwestuj w jakość, którą z pewnością docenią klienci.

Współczesna marketingowa potęga, czyli narzędzia internetowe

Jako że najsilniejszym dziś kanałem sprzedaży są social media, nie należy zapominać o skorzystaniu z pomocy różnych serwisów internetowych. Reklamy na popularnych portalach społecznościowych, kanał YouTube czy angażowanie znanych influencerów i osobistości internetowego świata, z pewnością nie zaszkodzi naszemu wizerunkowi. To dzięki ich rekomendacjom i odnośnikom prezentowanym na ich witrynach, możemy spodziewać się dużego odzewu od interesującego nas klienta.

Tak samo właściwe rozporządzanie narzędziami oferowanymi przez Google, czyli Wizytówka Moja Firma, GoogleAds, pozycjonowanie według zasad SEO, wykorzystanie artykułów sponsorowanych, banerów reklamowych czy Google Merchant Center. Każdy z tych sposobów to sprawdzone działanie, które każdorazowo odwdzięcza się spodziewanymi rezultatami.

Nie tylko nowoczesny sposób

Korzystając z oferowanych najnowocześniejszych technik reklamowych, nie można oczywiście zapominać o starych i sprawdzonych sposobach, na których świat marketingu opierał się przez lata. Reklama mebli i dodatków dekoracyjnych w telewizji, radiu, kolorowe billboardy w centrum miasta, artykuły w magazynach branżowych. Wszystko to zwiększa nasze szanse na dotarcie do klienta. Oczywiście możemy zakładać, że większość społeczeństwa szuka informacji w sieci i tam też dokonuje zakupów. Jednak pamiętajmy, że niektórzy nadal lubią przeglądać katalogi i zaznaczać w nich warte ich zdaniem uwagi propozycje.

Gdy kierujemy ofertę do młodszego klienta

Wspomniane wcześniej propozycje reklam w środkach masowego przekazu to z pewnością dobry sposób przy nieco starszym modelu naszej persony. Jeśli jednak celujemy z produktami do młodszych roczników, które większość czasu spędzają przed ekranem komputera czy ze smartfonem w ręku, wykorzystanie potencjału cyfrowej rzeczywistości jest aż nadto oczywiste.

Mówiliśmy o banerach reklamowych, social mediach, działalności internetowych celebrytów. Nie każdy jednak przegląda codziennie filmiki na YouTube. Jednak poszukując konkretnego, produktu internauci często prowadzą research na różnych platformach. Warto zatem skorzystać ze zjawiska, jakim jest remarketing. Jeśli poszukiwacz już raz odwiedził naszą stronę, przypomnijmy mu o sobie podczas kolejnych internetowych odwiedzin w przeglądarce. Jeśli już coś od nas nabył, zaproponujmy mu zapisanie się do naszego newslettera. Może za jakiś czas znów zatęskni za zakupami i powróci do sprawdzonego sprzedawcy? A może zobaczy w nadsyłanych przez nas materiałach coś, co mu się spodoba? W dzisiejszych czasach dobrze jest pozostawać w kontakcie z klientem.

Warto też zainwestować w profesjonalną stronę internetową naszej marki, gdzie pojawiać się będą regularne wpisy. Możemy w nich przedstawiać inspiracje dla wystroju wnętrz, czy na przykład porady specjalistów. Wskazówki od architektów i stylistów z pewnością wzbudzą zainteresowanie wśród odwiedzających.

Jak widać, marketing salonu meblowego nie różni się tak naprawdę od innych ofert. Jeśli wykorzystasz wskazane wcześniej techniki i konsekwentnie będziesz realizował obraną strategię, możesz spodziewać się sukcesu, który potrwa dłużej niż pięć minut.